Honda HR-V e:HEV: stylistyka SUV-a klasy premium

suv honda hr-v

Inżynierowie Hondy, tworząc najnowszą generację HR-V, zmienili gruntownie założenia modelu, decydując się na zaprojektowanie kompaktowego SUV-a od podstaw. Badania przeprowadzone przez Hondę wykazały, że współcześni konsumenci wybierają produkty, nie tylko kierując się konkurencyjnymi osiągami, czy atrakcyjną estetyką, ale także na podstawie tego, jak włączają się one w scenariusze ich życia i czy dany produkt spełnia indywidualne wymagania.

W rezultacie HR-V nowej generacji ma współczesne nadwozie typu SUV-coupe, które stanowi pożądane, a zarazem rzadkie połączenie dynamicznego wzornictwa klasy premium z wyjątkowo efektywnym rozplanowaniem przestrzeni. Jest ucieleśnieniem nowej, prostej, klarownej i nowoczesnej stylistyki Hondy, którą prezentują ostatnie modele i z powodzeniem umacnia reputację marki w zakresie jakości, funkcjonalności i walorów praktycznych.

Kompaktowe coupé, zainspirowane tymi samymi podstawowymi koncepcjami – funkcjonalnością i pięknem – prezentuje się zarazem znajomo, a jednocześnie zwraca uwagę ekscytującym wyglądem, pozytywnym charakterem i śmiałą bryłą SUV-a. Elegancką sylwetkę uzyskano dzięki zwiększeniu prześwitu do 188 mm – co zbliża model do parametrów samochodów terenowych – i obniżeniu linii dachu o 20 mm w porównaniu z poprzednim modelem.

Elegancką sylwetkę uzyskano dzięki zwiększeniu prześwitu do 188 mm – co zbliża model do parametrów samochodów terenowych.

Dzięki zwiększeniu rozmiaru standardowo montowanych kół do 18 cali uzyskano bardziej zdecydowany i podkreślający charakter tego segmentu pojazdów stosunek wysokości nadwozia do średnicy opon, jaki można zaobserwować w wielu SUV-ach marek premium. Opony w rozmiarze 225/50R18 mają jedną z największych średnic spośród wszystkich opon 18-calowych, także w klasie kompaktowych SUV-ów. Proporcjonalnie, zmniejszenie zwisu przedniego o 20 mm i zwiększenie o 20 mm zwisu tylnego przyczynia się do uzyskania mocnej, zdecydowanej sylwetki SUV-a, wrażenia solidności, a także do poprawy estetyki, których oczekują współcześni klienci.

Skierowane do przodu linie i gładkie powierzchnie nowego HR-V’a tworzą wrażenie energicznego ducha i dynamizmu. Elementy takie, jak reflektory, przykuwająca wzrok osłona chłodnicy wraz z niższym wlotem powietrza, przykrytym siatką, zostały świadomie wtopione w wysunięty front samochodu i przednie panele boczne, nadając nadwoziu bardziej wymodelowany, elegancki, a zarazem śmiały wygląd.

Aby osiągnąć nowoczesną, niezakłóconą niczym estetykę boków nadwozia i uzyskać efekt dynamicznego przodu, projektanci zastosowali wyrazistą poziomą linię, biegnącą wzdłuż nadwozia od reflektorów aż do modułów tylnych świateł. Pochylony słupek A i wydłużona maska optycznie przesuwają przestrzeń kabiny do tyłu i jeszcze bardziej podkreślają zgrabne proporcje nadwozia typu coupé.

Linia maski silnika, łącząca się z błotnikami, płynnie przechodzi w linię przewężenia, nadając sylwetce dojrzały, spójny wygląd.

Dążenie do połączenia użyteczności i estetycznej harmonii jest widoczne również z tyłu, w prostej i eleganckiej konstrukcji drzwi bagażnika, w których formę zgrabnie wkomponowano klamkę. Szeroki, wysoki otwór bagażnika, nisko osadzona krawędź załadunkowa, płaska podłoga przestrzeni bagażowej zapewniają łatwy dostęp, pomimo kształtu dachu inspirowanego nadwoziami coupe.

Poprawę parametrów aerodynamiki osiągnięto dzięki zastosowaniu kurtyny wlotu powietrza w przednim zderzaku, dyskretnych listew na tylnych progach bocznych oraz eleganckiego kształtu tylnego panelu oświetlenia, który redukuje zawirowania powietrza za pojazdem. Turbulencje za samochodem redukuje także tylny spojler, który nie zakłóca eleganckich, czystych linii nadwozia.

W dążeniu do uzyskania bardziej eleganckiego wyglądu, aby sprawić, że nadwozie będzie wyglądało świetnie zarówno z daleka, jak i z bliska, projektanci poświęcili wiele uwagi najdrobniejszym szczegółom. Na przykład linia maski silnika, łącząca się z błotnikami, płynnie przechodzi w linię przewężenia, nadając sylwetce dojrzały, spójny wygląd. Te drobne aspekty projektowe sprawiają, że czystych powierzchni nie zakłócają niepotrzebne lub niepożądane cienie. Dbałość o szczegóły jest również widoczna w trójwymiarowym tylnym panelu, w którym zintegrowano elementy oświetlenia tablicy rejestracyjnej, klamki drzwi bagażnika i kamery cofania. Przyczynia się to do czystości stylizacji i stanowi nawiązanie do innych najnowszych modeli Hondy, w których uwidacznia się dążenie do prostoty.

Samochód będzie dostępny w szerokiej gamie nowoczesnych kolorów nadwozia, z lakierem Sand Khaki Pearl  jako opcją standardową.